Zastanawiałam się jakiej mogłabym użyć sentencji, myśli, fragmentu dzieła, którego autorem byłby sławny uczony, profesor, pedagog, myśliciel. Cytatu, który mogłabym umieścić w tym miejscu, który oddawałby to co czuję, myślę i czego doświadczyłam w pracy z dziećmi. Pomyślałam jednak, że tego nie zrobię, i opowiem coś prawdziwego, coś co wydarzyło się podczas zwykłego dnia w pracy…
A więc czas kiedy dzieci przychodzą do żłobka i czekamy na wszystkich. Zaproponowałam zabawę w domek. Dzieci przyniosły cztery krzesełka, a ja przykryłam je kocem. Zapaliłam latarkę w telefonie i w jednej chwili przenieśliśmy się do innego świata, tylko naszego, gdzie mogą przebywać najdzielniejsi i najodważniejsi podróżnicy. Przez kilkanaście sekund siedzieliśmy w ciszy, jedynie patrząc na siebie, gdy nagle koc lekko się uniósł a naszym oczom ukazała się postać chłopca o imieniu Tymek..
Wspólnie zaprosiliśmy go do naszej tajemniczej krainy. Twarz Tymka była czystym obrazem szczęścia. Lekki uśmiech, duże niebieskie oczy, które nagle wydały się być jeszcze większe, wyrażały wszystko – radość, ciekawość, podekscytowanie i obietnicę niezwykłej przygody, która zaraz miała nastąpić.
Przez kilka minut, pod kocem z zapaloną latarką siedziały najszczęśliwsze dzieci na świecie. Tego dnia bardzo wiele zrozumiałam…To miejsce stworzyłam dla takich chwil…
Tu celem i wartością jest przyszłość Państwa dzieci.
Nie będę mówiła o empatii, poczuciu bezpieczeństwa, miłości, zrozumieniu, akceptacji, które są podstawą wszystkiego, fundamentem i bezwzględną koniecznością do rozpoczęcia procesu dydaktycznego.
Współczesny świat zmienia się bardzo szybko, konstruuje nową rzeczywistość, także edukacyjną, która zmienia swoje oblicze. Jestem pedagogiem, asystentem rodzinnym, ukończyłam studia podyplomowe z fascynującej dziedziny dotyczącej funkcji oraz możliwości rozwoju mózgu – neurodydaktyki. Wciąż podejmuję nowe wyzwania, poszerzam wiedzę i kompetencje poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach, sympozjach i konferencjach dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.
Swoimi działaniami pragnę podnosić świadomość znaczenia edukacji żłobkowej dla rozwoju dziecka. Przez ostatnie trzy lata pracowałam jako opiekunka dziecięca, odbywając również praktyki w Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii, gdzie poczucie bezpieczeństwa oraz samodzielne pokonywanie trudności to dwa podstawowe komponenty, dzięki którym dziecko porządkuje swój świat, buduje odrębność, rozwija kompetencje społeczne, emocjonalne i motywację do podejmowania nowych wyzwań, bez lęku i strachu.
Aby pobyt w żłobku Brain Faktor stał się pierwszym krokiem do gwiazd moich małych podopiecznych i nie mam tu na myśli gwiazdki z nieba ale gwiazdozbiór w przestrzeni kosmicznej oglądany przez szybę statku kosmicznego. To możliwe! Poprzez nasze działania, wiedzę i kompetencje możemy zasiać w nich tą wiarę, ciekawość, otwartość i chęć realizacji marzeń. Dlatego na bazie doświadczeń oraz zgromadzonej wiedzy realizuję innowacyjne formy dydaktyczne oparte na założeniach neurodydaktyki, psychomotoryki oraz integracji sensorycznej, które mają realny wpływ na rozwój funkcji mózgu. Odpowiednio dobrane metody dydaktyczne wspierają myślenie analityczne, logiczne, percepcję przestrzenną. Tworzą fundament do budowy kolejnych struktur w sposobie przetwarzania informacji przez umysł.
Takie dziedziny nauki jak technologia, inżynieria, matematyka, branże IT to przyszłość naszych dzieci, ta droga zaczyna się już teraz!
Jakość opieki proponowanej przez żłobek Brain Faktor jest na najwyższym poziomie, ponieważ mam świadomość, że podejmowane przez nas działania dydaktyczne będą decydowały o przyszłości intelektualnej, społecznej i psychoruchowej dzieci. To nasze zadanie, obowiązek i ogromna odpowiedzialność.
Masz do nas pytanie? Napisz.
Dane kontaktowe
Cześć tu Brain Faktor! Chcesz się znami skontaktować?
Anna Szymanowska
tel. 880101113
tel. 690227150
biuro@brainfaktor.com
Gdzie się znajdujemy?
Żłobek Brain Faktor
ul. Strachowskiego 28-30
52-210 Wrocław
Nasza strona korzysta z ciasteczek. Zamknięcie okna oznacza akceptację regulaminów plików “cookies” kliknij aby dowiedzieć się więcej.
obserwacji, rozwoju i funkcjonowania dziecka w żłobku Brain Faktor w najważniejszych sferach: motorycznej, poznawczej, językowej i emocjonalno – społecznej.
Ponadto, elementy relaksacji, codziennie czytanie bajek, spontaniczny taniec, zabawa, siłowanki – przewracanki (Anthony T. DeBenedet, Lawrence J.Cohen).
Zajęcia wspierające sprawne działanie wszystkich zmysłów. „Integracja zmysłowa to możliwość rejestrowania informacji ze świata zewnętrznego przez narządy zmysłów, ich przetwarzanie w ośrodkowym układzie nerwowym oraz wykorzystanie do celowego działania”. To szybki i precyzyjny sposób przesyłania, różnicowania, modulowania i interpretacji, w oparciu o który dziecko rozwija coraz bardziej dostosowane do wymagań otoczenia mechanizmy uczenia się i zachowania. U podstaw rozwoju integracji zmysłowej leżą trzy najwcześniej dojrzewające, podstawowe układy zmysłów: dotykowy, proprioceptywny (odczuwanie swojego ciała) i przedsionkowy (odczuwanie ruchu liniowego i rotacyjnego). To one stanowią bazę, która wraz z rozwojem i integracją odruchów, stanowi fundament rozwoju dziecka. Każde działanie, ruch, to odpowiedź organizmu na bodźce, jest wynikiem integracji doznań sensorycznych płynących ze wszystkich zmysłów zaangażowanych w czynność. Aby prawidłowo reagować na bodźce układ nerwowy musi je właściwie interpretować, to podłoże i fundament wielu mechanizmów związanych z ruchem, postawą, napięciem mięśni czy integracją odruchową. Dzięki właściwej integracji dziecko rozwija coraz sprawniejszą równowagę by chodzić, skakać, biegać, jeździć rowerem. Doskonalenie integracji wrażeń płynących z różnych zmysłów rozwija coraz większą zdolność do kierowania ruchem pod lub poza kontrolą ruchową. Dziecko coraz sprawniej ubiera się, rysuje, pisze, gra w piłkę. Właściwie większość mechanizmów rozwojowych jest w swych podstawach zależna od prawidłowej integracji sensorycznej. Różnorodne bodźce zmysłowe płynące ze środowiska pozytywnie wpływają na rozwój i dojrzewanie układu nerwowego, dlatego tak ważna jest stymulacja zmysłowa na wielu poziomach.