Żłobek prywatny czy publiczny? Który wybrać?

Decyzja o zapisaniu malucha do żłobka dla większości rodziców jest stresująca i bardzo trudna, jednak często jest koniecznością.  Dodatkowo po podjęciu takiej decyzji rodziców czeka kolejne wyzwanie, czyli wybranie odpowiedniej placówki — tutaj pojawia się pytanie: Żłobek prywatny czy publiczny? Oczywiście każdemu rodzicowi zależy na szczęściu i bezpieczeństwie malucha, dlatego też wybór żłobka to zadanie stresujące.

Ten artykuł pomoże Wam dowiedzieć się jak wybrać dobry żłobek, zarówno dla Was, jak i dzieci, a także przedstawi wady i zalety żłobków prywatnych i państwowych. 

Jak wybrać dobry żłobek?

Specjaliści od rozwoju dziecka twierdzą, że zapisanie malucha do żłobka niesie ze sobą wiele pozytywów. Maluch w żłobku rozwija się społecznie i nabiera śmiałości, dzięki czemu łatwiej jest mu później zawierać nowe znajomości. Poza kontaktem z rówieśnikami żłobek pozwala dziecku zyskać mnóstwo nowych doświadczeń i uczy samodzielności.

Aby Wasz maluch mógł w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje żłobek, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej placówki, która będzie bezpieczną przestrzenią rozwoju. 

Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które pomogą Wam odpowiedzieć na pytanie: żłobek prywatny czy publiczny?

Dostępność.

Dowiedz się, w jakich godzinach działa żłobek i oszacuj, jak dużo czasu potrzebujesz, by zawieźć malucha do żłobka i odebrać go po zajęciach. Uwzględnij przeszkody, jakie możesz napotkać w drodze do żłobka, takie jak np. korki, czy trudne warunki pogodowe.

Warto również dowiedzieć się, czy żłobek funkcjonuje w weekendy i czy w okresie letnim zmieniają się zasady jego funkcjonowania.

Kadra.

Żłobkowe „ciocie”, które będą opiekować się maluchem, prawdopodobnie będą spędzały z nim więcej czasu niż rodzice. Warto zapoznać się z opiekunkami, poznać ich kwalifikacje, doświadczenie i dowiedzieć się, jakie mają podejście do dzieci.

Żywienie

Kto dostarcza posiłki? Jak wygląda podstawowy jadłospis? Czy posiłki zawierają alergeny? Jak wyglądają metody karmienia? Czy można zastosować dietę eliminacyjną? Znalezienie odpowiedzi na te pytania, to podstawa! 

Budynek i jego wnętrze

Sprawdź, jak wygląda budynek i w jakim jest stanie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jak wyposażone są sale i czy łazienki są czyste. 

Plan dydaktyczny

Dowiedz się, w jaki sposób Twoje dziecko będzie spędzać czas w żłobku i poproś o poglądowy plan dnia. Zapoznaj się również z realizowanymi w żłobku zajęciami.

Żłobek prywatny czy publiczny? Która opcja będzie najlepsza?

Decydując się na wybór placówki tego typu, powinieneś zadbać o bezpieczeństwo i dobro dziecka, ale warto również pomyśleć o swoim komforcie. 

Zalety i wady żłobków prywatnych

Zalety

Większa dostępność placówek

Rekrutacja do żłobka prywatnego jest łatwiejsza, szybsza i zazwyczaj trwa cały rok. Placówki te oferują większą ilość miejsc — dzięki czemu rodzice nie muszą stresować się i „ścigać” z innymi rodzicami. Istnieje możliwość zapisania dziecka do dowolnego, prywatnego żłobka, co odróżnia je od placówek publicznych, do których dzieci przydzielane są z uwzględnieniem lokalizacji. 

Wyspecjalizowana kadra i opieka na wysokim poziomie

Oprócz podstawowych zajęć dzieci biorą udział również w wyspecjalizowanych zajęciach rozwojowych pod czujnym okiem doświadczonych opiekunek. Takie zajęcia wykorzystują elastyczność młodych umysłów i pozwalają rozwijać potencjał malucha w zaskakującym tempie. Dzieci spędzające czas w żłobku prywatnym otrzymują coś więcej niż posiłek i czas na przebranie.

Indywidualne podejście

Opiekunki zajmują się mniejszymi grupami maluchów, co przekłada się na ilość czasu poświęconą każdemu dziecku z osobna. Dla maluchów poświęcenie uwagi i czasu jest szczególnie ważne, ponieważ nie zawsze są one gotowe na rozłąkę z rodzicami.

Współpraca rodziców i opiekunek

Żłobki prywatne cechują się o wiele większą komunikatywnością i otwartością na rodziców. Wiele niepublicznych placówek organizuje dni otwarte, podczas których zainteresowani rodzice mają szansę zobaczyć, w jaki sposób funkcjonuje żłobek. W obrębie takich placówek często wprowadzane są innowacyjne rozwiązania poprawiające komunikację, na przykład aplikacje pozwalające rodzicom monitorować przebieg zajęć.

Wady

Wysokie opłaty

Główna wada żłobków prywatnych to wysokie opłaty. To właśnie koszty najczęściej powstrzymują rodziców przed zapisaniem dzieci do tego typu placówki. W większych miastach koszty są wyższe, a w mniejszych miejscowościach znacznie niższe.

opiekunka bawiąca się z dzieckiem

Zalety i wady żłobków państwowych

Zalety 

Niższa cena

Warto mieć świadomość tego, że żłobki publiczne nie są całkowicie bezpłatną opcją, jednak ceny są znacznie niższe, niż w przypadku żłobków prywatnych.

Wykwalifikowana kadra

Do żłobków publicznych trafiają wykwalifikowane osoby z odpowiednim wykształceniem. Praca z małymi dziećmi wymaga odpowiedniego przygotowania i kwalifikacji, a w żłobkach państwowych, podobnie jak prywatnych, pracują tylko sprawdzone i zaufane osoby.

Wady

Brak miejsc w żłobkach

To największy problem, z jakim borykają się rodzice chcący posłać swoją pociechę do żłobka. W większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław, aby mieć szansę wysłać dziecko do żłobka, należy zapisać je tuż po urodzeniu.

Przestarzałe placówki

Publiczne placówki bywają zaniedbane i obskurne, a wiele z nich potrzebuje generalnego remontu. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich miejsc, jednak żłobki prywatne górują w tej kwestii nad publicznymi placówkami, które są zależne od dotacji miasta.

Duże grupy dzieci

W żłobkach publicznych na jedną opiekunkę przypada więcej dzieci, niż w placówkach prywatnych, co oczywiście przekłada się na jakość opieki. W takim wypadku opiekunka często nie jest w stanie poświęcić dziecku wystarczająco uwagi i troski. 

Zatrzymajcie się przy każdym wymienionym przez nas punkcie i zastanówcie się dobrze, drodzy rodzice: żłobek prywatny czy publiczny?  Wybór należy do Was. Jednak gołym okiem widać, że żłobki prywatne górują nad publicznymi pod wieloma względami. Najważniejsze jest dobro dzieci i ich bezpieczeństwo, dlatego postarajcie się znaleźć miejsce, w którym maluch będzie czuł się komfortowo i będzie mógł się rozwijać. Takim miejscem może być zarówno dobry żłobek publiczny, jak i żłobek prywatny.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się dla Was pomocny i pozwoli odpowiedzieć na nurtujące pytanie jak wybrać dobry żłobek.

Brain Faktor - Prywatny żłobek Wrocław Krzyki

Brain Faktor – Prywatny żłobek Wrocław Krzyki

Brain Faktor to wyjątkowy Żłobek we Wrocławiu znajdujący się ul. Bartłomieja Strachowskiego, która jest przedłużeniem ulicy Zwycięskiej w dzielnicy Krzyki — Ołtaszyn.

Chcesz dowiedzieć się co nas wyróżnia? Zachęcamy do lektury ↓↓↓
Prywatny Żłobek Wrocław — inwestycja w przyszłość dziecka

Wypełnij kartę zgłoszenia dostępną tutaj i zapisz swojego malucha do naszego żłobka. 

Możesz skontaktować się z nami stronie internetowej lub Facebooku.

Nasza strona korzysta z ciasteczek. Zamknięcie okna oznacza akceptację regulaminów plików “cookies” kliknij aby dowiedzieć się więcej.

DIETA DLA MÓZGU

W żłobku Brain Faktor dieta ma ogromne znaczenie, tu nie ma miejsca na przypadki. Została skomponowana i ściśle opracowana wraz z właścicielami firmy cateringowej dostarczającej posiłki naszym dzieciom. Każdy posiłek jest tak skomponowany aby korzystnie wpływać na rozwój i pracę mózgu. Wiele mówi się o tym jak dieta wpływa na pracę wątroby, serca czy nerek, natomiast wciąż pomija się kwestię jaką jest odżywianie mózgu. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 to podstawowy składnik budujący tkankę mózgową, Wspomagają one utrzymanie elastyczności i dynamicznej podatności neuronów zdolnych do transmitowania i otrzymywania informacji oraz utrzymywania innych funkcji komórek mózgowych, Całkowita energia niezbędna do funkcjonowania struktur mózgu jest generowana z pożywienia. Zaburzenia odżywiania we wczesnym dzieciństwie odbijają się niekorzystnie na rozwoju fizycznym i psychicznym. Niewłaściwe odżywianie w okresach szybkiego wzrostu mózgu wywiera niekorzystny wpływ na jego rozmiary, masę , liczbę komórek i skład chemiczny. Dlatego odpowiedzialnie komponowane menu w żłobku Brain Faktor to jedna z podstawowych form wsparcia harmonijnego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

Indywidualne karty

obserwacji, rozwoju i funkcjonowania dziecka w żłobku Brain Faktor w najważniejszych sferach: motorycznej, poznawczej, językowej i emocjonalno – społecznej.
Ponadto, elementy relaksacji, codziennie czytanie bajek, spontaniczny taniec, zabawa, siłowanki – przewracanki (Anthony T. DeBenedet, Lawrence J.Cohen).

Zajęcia kulinarne

Przełamanie barier związanych z obawą przed niektórymi grupami produktów, wąchanie, smakowanie, dotykanie, wspólne gotowanie.

Strefa zajęć interaktywnych

Rzutnik, gry ruchowe – naśladownictwo, taniec, nagrywanie głosów i występów dzieci (umiejętności społeczne i wystąpienia publiczne), oswajanie się ze swoim głosem i wyglądem zewnętrznym, wspólne nagrywanie filmików i wspólne oglądanie, radosne i wspierające reakcje opiekunek, wykorzystywanie multimediów w celach edukacyjnych, zabawy – gry ruchowe ( reagujące na ruch), nauka języka angielskiego.

Zajęcia muzyczne

jako wsparcie dla procesów myślowych. Gra na instrumentach klawiszowych wspiera dojrzałość układu nerwowego i podnosi efektywność mózgu, poprzez różnego rodzaju aktywności muzyczne pobudzamy zmysł wzroku, słuchu, motorykę, uczucia. Regularne muzykowanie sprawia, iż połączenia między oba półkulami mózgu rozwijają się ponad przeciętną, odpowiednia synchronizacja obu półkul mózgowych jest kluczem do umiejętności ścisłego, analitycznego wnioskowania oraz przeprowadzania syntezy.

Język angielski

Realizowany za pomocą piosenek – rymowanek, planszy, obrazów, efektów dźwiękowych, pacynek, kukiełek, programu multimedialnego Time for English.

Cele i wartości

Szanowni Państwo, drodzy rodzice. Chciałabym opowiedzieć historię powstania tego miejsca. Żłobek Brain Faktor to nie jest kolejna placówka której celem i zadaniem jest zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych, jak możemy przeczytać w ustawie. Nie to jest celem i nie to jest wartością…
 
Tu celem i wartością jest przyszłość Państwa dzieci.
Nie będę mówiła o empatii, poczuciu bezpieczeństwa, miłości, zrozumieniu, akceptacji, które są podstawą wszystkiego, które są fundamentem i bezwzględną koniecznością do rozpoczęcia procesu dydaktycznego. Współczesny świat zmienia się bardzo szybko, konstruuje nową rzeczywistość, także edukacyjną, która zmienia swoje oblicze. Jestem pedagogiem, asystentem rodzinnym, ukończyłam studia podyplomowe z fascynującej dziedziny dotyczącej funkcji oraz możliwości rozwoju mózgu – neurodydaktyki. Wciąż podejmuję nowe wyzwania, poszerzam wiedzę i kompetencję poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach, sympozjach i konferencjach dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Swoimi działaniami pragnę podnosić świadomość znaczenia edukacji żłobkowej dla rozwoju dziecka. Przez ostatnie trzy lata pracowałam jako opiekunka dziecięca, odbywając również praktyki w Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii, gdzie poczucie bezpieczeństwa oraz samodzielne pokonywanie trudności to dwa podstawowe komponenty, dzięki którym dziecko porządkuje swój świat, buduje odrębność, rozwija kompetencje społeczne, emocjonalne i motywację do podejmowania nowych wyzwań, bez lęku i strachu.
Moim marzeniem jest aby pobyt w żłobku Brain Faktor stał się pierwszym
krokiem do gwiazd moich małych podopiecznych i nie mam tu na myśli
gwiazdki z nieba ale gwiazdozbiór w przestrzeni kosmicznej oglądany przez
szybę statku kosmicznego. To możliwe! Poprzez nasze działania, wiedzę i
kompetencje możemy zasiać w nich tą wiarę, ciekawość, otwartość i chęć
realizacji marzeń. Dlatego na bazie doświadczeń oraz zgromadzonej wiedzy realizuję innowacyjne formy dydaktyczne oparte na założeniach neurodydaktyki, psychomotoryki oraz integracji sensorycznej, które mają realny wpływ na rozwój funkcji mózgu. Odpowiednio dobrane metody dydaktyczne wspierają myślenie analityczne,
logiczne, percepcję przestrzenną. Tworzą fundament do budowy kolejnych
struktur w sposobie przetwarzania informacji przez umysł. Takie dziedziny
nauki jak technologia, inżynieria, matematyka, branże IT to przyszłość naszych dzieci, ta droga zaczyna się już teraz! Poziom i jakość opieki proponowanej przez żłobek Brain Faktor jest na
najwyższym poziomie, ponieważ mam świadomość, że podejmowane przez nas działania dydaktyczne będą decydowały o przyszłości intelektualnej, społecznej i psychoruchowej dzieci. To nasze zadanie, obowiązek i ogromna
odpowiedzialność.

Integracja sensoryczna

Zajęcia wspierające sprawne działanie wszystkich zmysłów. „Integracja zmysłowa to możliwość rejestrowania informacji ze świata zewnętrznego przez narządy zmysłów, ich przetwarzanie w ośrodkowym układzie nerwowym oraz wykorzystanie do celowego działania”. To szybki i precyzyjny sposób przesyłania, różnicowania, modulowania i interpretacji, w oparciu o który dziecko rozwija coraz bardziej dostosowane do wymagań otoczenia mechanizmy uczenia się i zachowania. U podstaw rozwoju integracji zmysłowej leżą trzy najwcześniej dojrzewające, podstawowe układy zmysłów: dotykowy, proprioceptywny (odczuwanie swojego ciała) i przedsionkowy (odczuwanie ruchu liniowego i rotacyjnego). To one stanowią bazę, która wraz z rozwojem i integracją odruchów, stanowi fundament rozwoju dziecka. Każde działanie, ruch, to odpowiedź organizmu na bodźce, jest wynikiem integracji doznań sensorycznych płynących ze wszystkich zmysłów zaangażowanych w czynność. Aby prawidłowo reagować na bodźce układ nerwowy musi je właściwie interpretować, to podłoże i fundament wielu mechanizmów związanych z ruchem, postawą, napięciem mięśni czy integracją odruchową. Dzięki właściwej integracji dziecko rozwija coraz sprawniejszą równowagę by chodzić, skakać, biegać, jeździć rowerem. Doskonalenie integracji wrażeń płynących z różnych zmysłów rozwija coraz większą zdolność do kierowania ruchem pod lub poza kontrolą ruchową. Dziecko coraz sprawniej ubiera się, rysuje, pisze, gra w piłkę. Właściwie większość mechanizmów rozwojowych jest w swych podstawach zależna od prawidłowej integracji sensorycznej. Różnorodne bodźce zmysłowe płynące ze środowiska pozytywnie wpływają na rozwój i dojrzewanie układu nerwowego, dlatego tak ważna jest stymulacja zmysłowa na wielu poziomach.

Neurodydaktyka

Wsparcie rozwoju mechanizmów uczenia się w celu przygotowania do przyszłej edukacji – nasza praca i działania będą miały efekt długofalowy, tworzymy bazę i fundament. Poprzez dostarczanie adekwatnej stymulacji zmysłów bazowych. Układ przedsionkowo – proprioceptywny, od jego sprawnego funkcjonowania zależy rozwój umiejętności ruchowych, funkcji czuciowych i kompetencji poznawczych, w tym funkcji słuchowo – językowych oraz umiejętności potrzebnych do nauki czytania i pisania. Jak twierdził profesor Gerald Huther, znany niemiecki neurobiolog „WSZYSTKIE DZIECI SA ZDOLNE”, musimy tylko dostrzec i rozwinąć ich potencjał. Mózg dziecka rozwija się od momentu poczęcia i trwa przez wiele lat po urodzeniu. Szczególnie istotne dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego są pierwsze trzy lata życia. Mózg ludzki zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych, zwanych neuronami. W chwili narodzin dziecko posiada już 100 miliardów neuronów. Każda z tych komórek tworzy połączenia z innymi komórkami nazywanymi synapsami, z ich pomocą neurony łączą się w obwody, tworząc uprzywilejowane drogi
przetwarzania informacji. Utworzone w dzieciństwie szlaki neuronowe są
wykorzystywane do końca życia. Neurony i synapsy nie są odpowiedzialne
jedynie za myślenie. Odgrywają również istotną rolę w rozwoju funkcji
motorycznych, czuciowych i metabolicznych, ale także prawidłowe widzenie,
słyszenie, odczuwanie smaku oraz w komunikacji z innymi narządami za
pośrednictwem nerwów i hormonów. W ciągu pierwszych 2 lat życia w mózgu dziecka w każdej sekundzie tworzą się dwa miliony nowych połączeń. Szczególnie intensywny rozwój mózgu zachodzący w czasie pierwszych 3 lat życia wpływa na całe przyszłe życie dziecka. Do pewnego momentu odpowiedzialność za ustanawianie połączeń mózgowych ponosiły w głównej mierze geny, jednak doświadczenia dziecka mają wpływ na wszystkie istotne udoskonalenia jego połączeń mózgowych, a wiec selekcje synaps, kiedy jednak dany rejon mózgu przejdzie już przez stadium udoskonalania, okres decydujący o jego rozwoju kończy się i możliwości zmiany tych połączeń znacznie się kurczą. Doświadczenia dziecka , decydują o tym, które połączenia zostaną zachowane, a w konsekwencji jak mózg zostanie na stałe przysposobiony do pewnych sposobów myślenia, postrzegania i działania. Dopóki w mózgu jest nadmiar synaps, dopóty pozostaje on maksymalnie plastyczny i może rozwijać się na różne sposoby, kiedy jednak ponad liczbowe synapsy znikną, kończą się możliwości jego kształtowania. Zatem okres decydujący o stopniu rozwoju wielu zdolności może zakończyć się już w pierwszych latach życia i nigdy nie powróci. Utworzone w dzieciństwie szlaki neuronowe są wykorzystywane do końca życia. Zatem aby wykorzystać potencjał mózgu należy zastosować taki sposób oddziaływania aby w momencie przyswajania wiedzy neuron był odpowiednio zaangażowany. Z najnowszych badań nad pracą mózgu wynika że przyswajane informacje można przetwarzać na różnych poziomach, im głębiej je przetwarzamy, tym lepiej je rozumiemy i zapamiętujemy. Przetwarzanie wiadomości jest natomiast tym głębsze im więcej różnych operacji wykonuje się na danym materiale. Najskuteczniejsze metody to te które angażują różne zmysły dziecka – wzrok, słuch, motorykę, tak więc stosujemy polisensoryczne stymulowanie mózgu – im więcej zmysłów bierze udział w procesie uczenia się, tym więcej struktur zostaje pobudzonych i zmuszonych do współpracy MÓZG NAJLEPIEJ UCZY SIĘ POPRZEZ AKTYWNE DZIAŁANIE. Duża ilość bodźców docierająca do ludzkiego mózgu wymaga przeprowadzania procesu selekcji nowych informacji. Decyzja, które zostaną zapamiętane zapada częściowo podświadomie. Tylko informacje sklasyfikowane jako ważne, nowe zaskakujące przyciągają uwagę na tyle by trafić do głębszych struktur pamięci. Aby tak się stało opiekun musi używać metod aktywizujących funkcjonowanie mózgu dziecka. Wszechstronna stymulacja mózgu oraz bogate w bodźce środowisko to tworzące się nowe obwody przepływu informacji na których opiera się przyszła zdolność uczenia się. Dzięki skutecznemu angażowaniu wszystkich zmysłów tworzymy nowe struktury w mózgu, a więc bazę i fundament, z którego dziecko będzie czerpało podczas kolejnych etapów edukacji, a to niewątpliwie najcenniejsza inwestycja w przyszłość Państwa dzieci.

Psychomotoryka wojownika

Metoda ukierunkowana na ruch ale nie tylko w aspekcie biomechanicznym. To zróżnicowane, dostosowane do poziomu rozwoju zajęcia ruchowe. Jak wiemy psychika i motoryka pozostają ze sobą w ścisłej relacji. Wykonywanie zadań ruchowych opartych na zdolnościach motorycznych, a więc wychowanie fizyczno – ruchowe oraz kształtujące się pod ich wpływem kompetencje psychiczno-umysłowo-emocjonalne. Centralnym elementem jest wyposażenie dzieci w umiejętność uświadamiania sobie własnej skuteczności i możliwości podejmowania różnorakich działań co skutkuje nabywaniem coraz większej wiary w siebie. Opieramy się na Psychomotoryce Empowermentu Jolanty i Andrzeja Majewskich oraz psychomotoryce stanowienia według Renate Zimmer, a także na elementach terapii psychomotorycznej według Marcelle Procus i Michele Block. Skupiamy się na mocnych stronach dziecka i jego potrzebach. Uczymy samodzielności, pokonywania przeszkód, nie poddawania się. MÓWIMY NIE DLA: nie rób tego, nie wolno, źle, ja ci pokażę jak to zrobić! To niszczące komunikaty! Chodzi nam o angażowanie i aktywizowanie wyobraźni i emocji dzieci. Odpowiednio dobrane formy ćwiczeń ruchowych mają wspierający wpływ na rozwój umysłowy a więc percepcję, myślenie, emocje, motywacje, zachowanie oraz na jego rozwój czuciowy – dotyczy narządów zmysłów oraz procesów i funkcji ruchowych. Kreowanie otoczenia w sposób umożliwiający dziecku działanie, doświadczanie i reagowanie.