IT to przyszłość naszych pociech — co mogą robić moje dzieci

IT to przyszłość naszych pociech

Spójrzmy na otaczający nas świat… Na każdym kroku spotykamy się z technologią, cyfryzacją i elektroniką. Technika rozwija się w niesamowitym tempie. Zastanówmy się, jak wyglądał nasz świat 10 lat temu, a jak 20?

W takim świecie będą funkcjonować nasze dzieci. Choć dla niektórych rodziców taka wizja może wydawać się nieco niepokojąca, to warto spojrzeć na nią z innej strony.

Nowy świat i nowe technologie, to nowe szanse rozwoju dla dzieci. My, jako rodzice, nie ukrywajmy, jesteśmy już trochę zardzewiali :). Natomiast nasze maluchy w przyszłości mogą czerpać ogromne korzyści z funkcjonowania w postępującym, technologicznym świecie i czuć się w nim jak ryby w wodzie…

Warto zadbać o przyszłość naszych dzieci już teraz.

Postępująca technologia nie jest zagrożeniem

Postępująca technologia to nie tylko wypasione smartfony, laptopy czy gry wideo. Pamiętajmy o coraz to nowszych odkryciach z zakresu technologii, inżynierii, matematyki, czy branż IT.

Kto wie, może Twoje dziecko w przyszłości będzie uzdolnionym grafikiem komputerowym, albo programistą pracującym dla rynkowych gigantów. Twoim zadaniem, jako rodzica, jest pomóc dziecku w odkryciu jego talentów, rozpalić jego ciekawość i dać możliwości rozwoju

Praca z wykorzystaniem komputerów realizowana jest już dzisiaj. Ilu z was, drodzy rodzice, napotkało jakiś problem podczas pracy zdalnej lub kiedy to musieliście pomóc dziecku zalogować się na zajęcia, lub wykonać jakieś zadanie z wykorzystaniem komputera? Stresujące i irytujące, prawda?

Jako żłobek, chcemy nauczyć Twoje dziecko funkcjonować w świecie technologii tak, aby było ono w nim bezpieczne i działało bez stresu. Naszym celem jest wspieranie dzieci w rozwijaniu umiejętności, które pomogą im przyszłości.

Nauka zdalna, a w przyszłości może i praca?

Warto, aby Twój maluch już od najmłodszych lat zdobywał kompetencje cyfrowe. Młode umysły chłoną wiedzę o wiele szybciej, dlatego powinniśmy dostarczać im tej wiedzy jak najwięcej. Przygotowanie do pracy zdalnej polega na rozszerzaniu kompetencji cyfrowych i informatycznych, ale również kreatywności i logicznego myślenia.

Jak zadbać o przyszłość dziecka?

  • Rozwijajmy ciekawość dziecka

Dzieci są naturalnie ciekawe i zmotywowane do działania, a więc pozwólmy im działać! Odpowiadajmy na ich pytania, pokazujmy nowe rzeczy, pozwalajmy się uczyć na błędach i co najważniejsze, nie karćmy za błędy i potknięcia. Ważne jest również, aby pozwalać maluchom dochodzić do rozwiązania jakiegoś problemu samotnie. Teksty typu „daj, zrobię to sama” nie są wskazane. Oczywiście młode osoby mogą mieć problem z wykonaniem niektórych zadań i opracowywaniem rozwiązań, ale mimo to warto pozwolić im rozwijać swoją samodzielność.

  • Nie wywierajmy presji

“Wujek jest stomatologiem, tata neurologiem, a ciocia kardiologiem… Moje dziecko też musi zostać lekarzem!” Dorośli nie powinni kształtować przyszłości dziecka, ani wpływać na podejmowane przez nie decyzje. Często z powodu presji wywieranej przez rodziców, dzieci są zestresowane i nieszczęśliwe. Pozwólmy młodym osobom decydować o swojej przyszłości i zadbajmy o to, aby była ona jak najlepsza. Zapoznajmy dzieci z różnymi ścieżkami rozwoju: uczmy malować, pokażmy instrumenty muzyczne, pokażmy prostą książkę do biologii, pograjmy wspólnie w piłkę, posklejajmy modele, zaprezentujmy, jak działa komputer… Im więcej aktywności pozna dziecko, tym większa szansa na to, że któraś z tych aktywności stanie się jego pasją, a być może i ścieżką życiową.

  • Uczmy pracy w zespole i komunikatywności

Wszyscy żyjemy w społeczeństwie — niektórzy z nas odnajdują się w nim lepiej, niektórzy gorzej. Warto umożliwić dziecku rozwijanie umiejętności interpersonalnych i „oswajanie” się z innymi już od najmłodszych lat. Pierwszym kamieniem milowym w rozwoju społecznym dziecka może być żłobek. W żłobku maluch poznaje swoich rówieśników i nawiązuje z nimi interakcje. Kontakt z innymi osobami pozwala dziecku nabyć pewności siebie i uczy je życia w małym, żłobkowym społeczeństwie. Od czegoś trzeba zacząć, prawda? Przebywanie z innymi maluchami to pierwszy krok na drodze do bezstresowego i płynnego wejścia w kolejne fazy życia, które wiążą się z koniecznością nawiązywania relacji międzyludzkich, na przykład w szkole, czy w pracy.

  • Rozwijajmy myślenie logiczno-analityczne 

Niestety obecny system szkolnictwa nie oferuje dzieciom zbyt wielu okazji, aby uczyć się łączenia ze sobą faktów i wyciągania trafnych wniosków. Na szczęście na rynku znajdziemy dużo ciekawych, rozwijających gier logicznych, z którymi warto zapoznać malucha. W naszym żłobku wykorzystujemy technologię w celach edukacyjnych, aby w przyjemny, angażujący i naturalny sposób uczyć malucha myślenia logiczno-analitycznego.

  • Oswajajmy z technologią

Rewolucja technologiczna trwa, i zapewne będzie trwać w najlepsze. W dzisiejszych czasach niemal na każdym kroku stykamy się z technologią — w szkole, w pracy, w życiu codziennym. W przyszłości tej technologii zapewne będzie jeszcze więcej — a nasze dzieci muszą być na to gotowe. Wiedza informatyczna to ogromna strefa wiedzy. Im wcześniej nasze maluchy zaczną ją poznawać, tym łatwiej będzie im w przyszłym życiu.

Żłobek Brain Faktor — przyszłość dzieci jest dla nas ważna

W razie wątpliwości i pytań skontaktuj się z nami na naszej stronie internetowej lub Facebooku.

Serdecznie zapraszamy!

Żłobek Brain Faktor.

Nasza strona korzysta z ciasteczek. Zamknięcie okna oznacza akceptację regulaminów plików “cookies” kliknij aby dowiedzieć się więcej.

DIETA DLA MÓZGU

W żłobku Brain Faktor dieta ma ogromne znaczenie, tu nie ma miejsca na przypadki. Została skomponowana i ściśle opracowana wraz z właścicielami firmy cateringowej dostarczającej posiłki naszym dzieciom. Każdy posiłek jest tak skomponowany aby korzystnie wpływać na rozwój i pracę mózgu. Wiele mówi się o tym jak dieta wpływa na pracę wątroby, serca czy nerek, natomiast wciąż pomija się kwestię jaką jest odżywianie mózgu. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 to podstawowy składnik budujący tkankę mózgową, Wspomagają one utrzymanie elastyczności i dynamicznej podatności neuronów zdolnych do transmitowania i otrzymywania informacji oraz utrzymywania innych funkcji komórek mózgowych, Całkowita energia niezbędna do funkcjonowania struktur mózgu jest generowana z pożywienia. Zaburzenia odżywiania we wczesnym dzieciństwie odbijają się niekorzystnie na rozwoju fizycznym i psychicznym. Niewłaściwe odżywianie w okresach szybkiego wzrostu mózgu wywiera niekorzystny wpływ na jego rozmiary, masę , liczbę komórek i skład chemiczny. Dlatego odpowiedzialnie komponowane menu w żłobku Brain Faktor to jedna z podstawowych form wsparcia harmonijnego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

Indywidualne karty

obserwacji, rozwoju i funkcjonowania dziecka w żłobku Brain Faktor w najważniejszych sferach: motorycznej, poznawczej, językowej i emocjonalno – społecznej.
Ponadto, elementy relaksacji, codziennie czytanie bajek, spontaniczny taniec, zabawa, siłowanki – przewracanki (Anthony T. DeBenedet, Lawrence J.Cohen).

Zajęcia kulinarne

Przełamanie barier związanych z obawą przed niektórymi grupami produktów, wąchanie, smakowanie, dotykanie, wspólne gotowanie.

Strefa zajęć interaktywnych

Rzutnik, gry ruchowe – naśladownictwo, taniec, nagrywanie głosów i występów dzieci (umiejętności społeczne i wystąpienia publiczne), oswajanie się ze swoim głosem i wyglądem zewnętrznym, wspólne nagrywanie filmików i wspólne oglądanie, radosne i wspierające reakcje opiekunek, wykorzystywanie multimediów w celach edukacyjnych, zabawy – gry ruchowe ( reagujące na ruch), nauka języka angielskiego.

Zajęcia muzyczne

jako wsparcie dla procesów myślowych. Gra na instrumentach klawiszowych wspiera dojrzałość układu nerwowego i podnosi efektywność mózgu, poprzez różnego rodzaju aktywności muzyczne pobudzamy zmysł wzroku, słuchu, motorykę, uczucia. Regularne muzykowanie sprawia, iż połączenia między oba półkulami mózgu rozwijają się ponad przeciętną, odpowiednia synchronizacja obu półkul mózgowych jest kluczem do umiejętności ścisłego, analitycznego wnioskowania oraz przeprowadzania syntezy.

Język angielski

Realizowany za pomocą piosenek – rymowanek, planszy, obrazów, efektów dźwiękowych, pacynek, kukiełek, programu multimedialnego Time for English.

Cele i wartości

Szanowni Państwo, drodzy rodzice. Chciałabym opowiedzieć historię powstania tego miejsca. Żłobek Brain Faktor to nie jest kolejna placówka której celem i zadaniem jest zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych, jak możemy przeczytać w ustawie. Nie to jest celem i nie to jest wartością…
 
Tu celem i wartością jest przyszłość Państwa dzieci.
Nie będę mówiła o empatii, poczuciu bezpieczeństwa, miłości, zrozumieniu, akceptacji, które są podstawą wszystkiego, które są fundamentem i bezwzględną koniecznością do rozpoczęcia procesu dydaktycznego. Współczesny świat zmienia się bardzo szybko, konstruuje nową rzeczywistość, także edukacyjną, która zmienia swoje oblicze. Jestem pedagogiem, asystentem rodzinnym, ukończyłam studia podyplomowe z fascynującej dziedziny dotyczącej funkcji oraz możliwości rozwoju mózgu – neurodydaktyki. Wciąż podejmuję nowe wyzwania, poszerzam wiedzę i kompetencję poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach, sympozjach i konferencjach dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Swoimi działaniami pragnę podnosić świadomość znaczenia edukacji żłobkowej dla rozwoju dziecka. Przez ostatnie trzy lata pracowałam jako opiekunka dziecięca, odbywając również praktyki w Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii, gdzie poczucie bezpieczeństwa oraz samodzielne pokonywanie trudności to dwa podstawowe komponenty, dzięki którym dziecko porządkuje swój świat, buduje odrębność, rozwija kompetencje społeczne, emocjonalne i motywację do podejmowania nowych wyzwań, bez lęku i strachu.
Moim marzeniem jest aby pobyt w żłobku Brain Faktor stał się pierwszym
krokiem do gwiazd moich małych podopiecznych i nie mam tu na myśli
gwiazdki z nieba ale gwiazdozbiór w przestrzeni kosmicznej oglądany przez
szybę statku kosmicznego. To możliwe! Poprzez nasze działania, wiedzę i
kompetencje możemy zasiać w nich tą wiarę, ciekawość, otwartość i chęć
realizacji marzeń. Dlatego na bazie doświadczeń oraz zgromadzonej wiedzy realizuję innowacyjne formy dydaktyczne oparte na założeniach neurodydaktyki, psychomotoryki oraz integracji sensorycznej, które mają realny wpływ na rozwój funkcji mózgu. Odpowiednio dobrane metody dydaktyczne wspierają myślenie analityczne,
logiczne, percepcję przestrzenną. Tworzą fundament do budowy kolejnych
struktur w sposobie przetwarzania informacji przez umysł. Takie dziedziny
nauki jak technologia, inżynieria, matematyka, branże IT to przyszłość naszych dzieci, ta droga zaczyna się już teraz! Poziom i jakość opieki proponowanej przez żłobek Brain Faktor jest na
najwyższym poziomie, ponieważ mam świadomość, że podejmowane przez nas działania dydaktyczne będą decydowały o przyszłości intelektualnej, społecznej i psychoruchowej dzieci. To nasze zadanie, obowiązek i ogromna
odpowiedzialność.

Integracja sensoryczna

Zajęcia wspierające sprawne działanie wszystkich zmysłów. „Integracja zmysłowa to możliwość rejestrowania informacji ze świata zewnętrznego przez narządy zmysłów, ich przetwarzanie w ośrodkowym układzie nerwowym oraz wykorzystanie do celowego działania”. To szybki i precyzyjny sposób przesyłania, różnicowania, modulowania i interpretacji, w oparciu o który dziecko rozwija coraz bardziej dostosowane do wymagań otoczenia mechanizmy uczenia się i zachowania. U podstaw rozwoju integracji zmysłowej leżą trzy najwcześniej dojrzewające, podstawowe układy zmysłów: dotykowy, proprioceptywny (odczuwanie swojego ciała) i przedsionkowy (odczuwanie ruchu liniowego i rotacyjnego). To one stanowią bazę, która wraz z rozwojem i integracją odruchów, stanowi fundament rozwoju dziecka. Każde działanie, ruch, to odpowiedź organizmu na bodźce, jest wynikiem integracji doznań sensorycznych płynących ze wszystkich zmysłów zaangażowanych w czynność. Aby prawidłowo reagować na bodźce układ nerwowy musi je właściwie interpretować, to podłoże i fundament wielu mechanizmów związanych z ruchem, postawą, napięciem mięśni czy integracją odruchową. Dzięki właściwej integracji dziecko rozwija coraz sprawniejszą równowagę by chodzić, skakać, biegać, jeździć rowerem. Doskonalenie integracji wrażeń płynących z różnych zmysłów rozwija coraz większą zdolność do kierowania ruchem pod lub poza kontrolą ruchową. Dziecko coraz sprawniej ubiera się, rysuje, pisze, gra w piłkę. Właściwie większość mechanizmów rozwojowych jest w swych podstawach zależna od prawidłowej integracji sensorycznej. Różnorodne bodźce zmysłowe płynące ze środowiska pozytywnie wpływają na rozwój i dojrzewanie układu nerwowego, dlatego tak ważna jest stymulacja zmysłowa na wielu poziomach.

Neurodydaktyka

Wsparcie rozwoju mechanizmów uczenia się w celu przygotowania do przyszłej edukacji – nasza praca i działania będą miały efekt długofalowy, tworzymy bazę i fundament. Poprzez dostarczanie adekwatnej stymulacji zmysłów bazowych. Układ przedsionkowo – proprioceptywny, od jego sprawnego funkcjonowania zależy rozwój umiejętności ruchowych, funkcji czuciowych i kompetencji poznawczych, w tym funkcji słuchowo – językowych oraz umiejętności potrzebnych do nauki czytania i pisania. Jak twierdził profesor Gerald Huther, znany niemiecki neurobiolog „WSZYSTKIE DZIECI SA ZDOLNE”, musimy tylko dostrzec i rozwinąć ich potencjał. Mózg dziecka rozwija się od momentu poczęcia i trwa przez wiele lat po urodzeniu. Szczególnie istotne dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego są pierwsze trzy lata życia. Mózg ludzki zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych, zwanych neuronami. W chwili narodzin dziecko posiada już 100 miliardów neuronów. Każda z tych komórek tworzy połączenia z innymi komórkami nazywanymi synapsami, z ich pomocą neurony łączą się w obwody, tworząc uprzywilejowane drogi
przetwarzania informacji. Utworzone w dzieciństwie szlaki neuronowe są
wykorzystywane do końca życia. Neurony i synapsy nie są odpowiedzialne
jedynie za myślenie. Odgrywają również istotną rolę w rozwoju funkcji
motorycznych, czuciowych i metabolicznych, ale także prawidłowe widzenie,
słyszenie, odczuwanie smaku oraz w komunikacji z innymi narządami za
pośrednictwem nerwów i hormonów. W ciągu pierwszych 2 lat życia w mózgu dziecka w każdej sekundzie tworzą się dwa miliony nowych połączeń. Szczególnie intensywny rozwój mózgu zachodzący w czasie pierwszych 3 lat życia wpływa na całe przyszłe życie dziecka. Do pewnego momentu odpowiedzialność za ustanawianie połączeń mózgowych ponosiły w głównej mierze geny, jednak doświadczenia dziecka mają wpływ na wszystkie istotne udoskonalenia jego połączeń mózgowych, a wiec selekcje synaps, kiedy jednak dany rejon mózgu przejdzie już przez stadium udoskonalania, okres decydujący o jego rozwoju kończy się i możliwości zmiany tych połączeń znacznie się kurczą. Doświadczenia dziecka , decydują o tym, które połączenia zostaną zachowane, a w konsekwencji jak mózg zostanie na stałe przysposobiony do pewnych sposobów myślenia, postrzegania i działania. Dopóki w mózgu jest nadmiar synaps, dopóty pozostaje on maksymalnie plastyczny i może rozwijać się na różne sposoby, kiedy jednak ponad liczbowe synapsy znikną, kończą się możliwości jego kształtowania. Zatem okres decydujący o stopniu rozwoju wielu zdolności może zakończyć się już w pierwszych latach życia i nigdy nie powróci. Utworzone w dzieciństwie szlaki neuronowe są wykorzystywane do końca życia. Zatem aby wykorzystać potencjał mózgu należy zastosować taki sposób oddziaływania aby w momencie przyswajania wiedzy neuron był odpowiednio zaangażowany. Z najnowszych badań nad pracą mózgu wynika że przyswajane informacje można przetwarzać na różnych poziomach, im głębiej je przetwarzamy, tym lepiej je rozumiemy i zapamiętujemy. Przetwarzanie wiadomości jest natomiast tym głębsze im więcej różnych operacji wykonuje się na danym materiale. Najskuteczniejsze metody to te które angażują różne zmysły dziecka – wzrok, słuch, motorykę, tak więc stosujemy polisensoryczne stymulowanie mózgu – im więcej zmysłów bierze udział w procesie uczenia się, tym więcej struktur zostaje pobudzonych i zmuszonych do współpracy MÓZG NAJLEPIEJ UCZY SIĘ POPRZEZ AKTYWNE DZIAŁANIE. Duża ilość bodźców docierająca do ludzkiego mózgu wymaga przeprowadzania procesu selekcji nowych informacji. Decyzja, które zostaną zapamiętane zapada częściowo podświadomie. Tylko informacje sklasyfikowane jako ważne, nowe zaskakujące przyciągają uwagę na tyle by trafić do głębszych struktur pamięci. Aby tak się stało opiekun musi używać metod aktywizujących funkcjonowanie mózgu dziecka. Wszechstronna stymulacja mózgu oraz bogate w bodźce środowisko to tworzące się nowe obwody przepływu informacji na których opiera się przyszła zdolność uczenia się. Dzięki skutecznemu angażowaniu wszystkich zmysłów tworzymy nowe struktury w mózgu, a więc bazę i fundament, z którego dziecko będzie czerpało podczas kolejnych etapów edukacji, a to niewątpliwie najcenniejsza inwestycja w przyszłość Państwa dzieci.

Psychomotoryka wojownika

Metoda ukierunkowana na ruch ale nie tylko w aspekcie biomechanicznym. To zróżnicowane, dostosowane do poziomu rozwoju zajęcia ruchowe. Jak wiemy psychika i motoryka pozostają ze sobą w ścisłej relacji. Wykonywanie zadań ruchowych opartych na zdolnościach motorycznych, a więc wychowanie fizyczno – ruchowe oraz kształtujące się pod ich wpływem kompetencje psychiczno-umysłowo-emocjonalne. Centralnym elementem jest wyposażenie dzieci w umiejętność uświadamiania sobie własnej skuteczności i możliwości podejmowania różnorakich działań co skutkuje nabywaniem coraz większej wiary w siebie. Opieramy się na Psychomotoryce Empowermentu Jolanty i Andrzeja Majewskich oraz psychomotoryce stanowienia według Renate Zimmer, a także na elementach terapii psychomotorycznej według Marcelle Procus i Michele Block. Skupiamy się na mocnych stronach dziecka i jego potrzebach. Uczymy samodzielności, pokonywania przeszkód, nie poddawania się. MÓWIMY NIE DLA: nie rób tego, nie wolno, źle, ja ci pokażę jak to zrobić! To niszczące komunikaty! Chodzi nam o angażowanie i aktywizowanie wyobraźni i emocji dzieci. Odpowiednio dobrane formy ćwiczeń ruchowych mają wspierający wpływ na rozwój umysłowy a więc percepcję, myślenie, emocje, motywacje, zachowanie oraz na jego rozwój czuciowy – dotyczy narządów zmysłów oraz procesów i funkcji ruchowych. Kreowanie otoczenia w sposób umożliwiający dziecku działanie, doświadczanie i reagowanie.