Dlaczego żłobek stanowi doskonałe przygotowanie dziecka do życia przedszkolnego?
Wielu rodziców boi się momentu wysłania swojej pociechy do żłobka. Spora grupa przeciąga tę decyzję, tłumacząc to dobrem malucha. Obecnie ze względu na pracę zawodową znaczna część rodziców musi zapisać dziecko do żłobka. Warto wiedzieć, że podjęcie decyzji o wysłaniu dziecka do żłobka nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie. Zapisanie dziecka na zajęcia w żłobku pozwoli mu świetnie przygotować się na dalszy etap, jakim jest przedszkole.
Dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka?
Nadal wśród rodziców można spotkać się z przekonaniem, że dziecku nigdzie nie będzie tak dobrze, jak w domu. Obecnie żłobki funkcjonują całkowicie inaczej niż kilkanaście la temu. Maluchy mają zapewnioną specjalistyczną opiekę, dzięki czemu mogą rozwijać się i spędzać czas z rówieśnikami. Zgodnie z opinią psychologów 1,5 roczne dziecko powinno mieć kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu uczy się nawiązywania relacji międzyludzkich, empatii, a także rozmowy.
Małe dzieci w żłobku mogą świetnie spędzić czas na zabawie z innymi dziećmi, dzięki czemu socjalizują się i uczą życia w społeczeństwie. Pobyt w żłobku uczy ich również przystosowywania się do nowych warunków, dzieci, które uczęszczały do żłobka, są często śmielsze niż ich rówieśnicy, którzy swoją edukację rozpoczęli od przedszkola. W żłobkach odbywają się różnego rodzaju zajęcia sensoryczne i ruchowe, które bardzo dobrze wpływają na rozwój fizyczny i intelektualny dzieci.
Jak żłobek przygotowuje dzieci do pobytu w przedszkolu?
Dzięki możliwości uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach dziecko staje się kreatywne i ciekawe świata. Odpowiednio dobrane zajęcia potrafią wskazać, jakie predyspozycje ma dany maluch. Dobrze dobrana kadra oraz nowoczesne metody sprawią, że dziecko będzie czuło się szczęśliwe i bezpieczne, a po ukończeniu etapu żłobka z niecierpliwością będzie czekać na rozpoczęcie przygody z przedszkolem.
Rodzice przed wysłaniem dziecka do żłobka często wyrażają obawę o częste chorowanie malucha poprzez wzajemne zarażanie się. Kontakt z chorobą nie musi powodować zachorowania, a jeżeli dziecko nie jest odporne, to prędzej czy później zachoruje. Kontakt z innymi dziećmi wzmacnia odporność i często pozwala na uniknięcie przechorowania różnych jednostek chorobowych.