Czym jest STEAM? Kilka słów o nowoczesnym sposobie nauczania
Czym jest STEAM? Kilka słów o nowoczesnym sposobie nauczania.
W dzisiejszych czasach mamy niemal nieograniczony dostęp do wiedzy z każdego zakresu. Jest ona dla nas na wyciągnięcie ręki — w bibliotekach, czy w internecie. Przekazywanie tak ogromnej ilości wiedzy uczniom tradycyjnymi metodami, takimi jak pamięciowe „wkuwanie” przestaje mieć sens. Wyobraźmy sobie, że młody umysł musi przyswoić dziesiątki stronic, które nic nie wniosą do jego życia — to bezcelowe, prawda?
Na szczęście obecnie podczas procesu edukacji coraz częściej sięga się po innowacyjną technikę nauczania, zwaną metodą STEAM.
W tym artykule dowiecie się nieco o tej technice, którą wykorzystujemy również w naszym żłobku. Zapraszamy do lektury!
Co to jest STEAM?
STEAM to skrótowiec, który powstał od pierwszych liter słów angielskich: nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki — science, technology, engineering, art, mathematics.
Główne założenia STEAM
Ta metoda nauczania odrzuca tradycyjne modele nauki, takie jak nauczanie pamięciowe, odpytywanie, czy przyswajanie ścian tekstu.
STEAM edukuje poprzez zyskiwanie doświadczeń i poznawanie świata w sposób praktyczny np. poprzez praktyczne rozwiązanie jakiegoś problemu z wykorzystaniem pozyskanej wiedzy.
Bardzo ważne jest rozwijanie umiejętności poznawczych już od najmłodszych lat. Umysły i ciała dzieci są bardziej „plastyczne” – łatwiej chłoną i przyswajają wiedzę z różnych dziedzin. STEAM rozwija również umiejętności samodzielnego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, radzenia sobie z problemami i wyciągania wniosków.
Nauczanie z wykorzystaniem technologii
Obecnie nauczanie jest łatwiejsze i o wiele bardziej atrakcyjne dzięki technologii. Dla wielu z nas, rodziców, w naszych czasach szkolnych wizja nauki z wykorzystaniem tablic interaktywnych, tabletów, czy projektorów należała do gatunku science fiction…
W naszym żłobku korzystamy z dobrodziejstw technologii, aby Wasze pociechy mogły oswajać się z nowoczesną techniką i czerpać z niej jak najwięcej korzyści.
Wiele młodych osób w przyszłości będzie pracować w branżach takie jak inżynieria, technologia, czy IT. Chcemy ułatwić dzieciom wykonywanie pierwszych kroków na ich drodze do dorosłości i powoli wdrażać je w technologiczny świat.
Przygotowaliśmy artykuł, dotyczący jednej ze ścieżek rozwoju, jaką może podjąć w przyszłości dziecko. Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszamy do lektury.
IT to przyszłość naszych pociech — co mogą robić moje dzieci?
Jak realizujemy założenia STEAM w naszym żłobku?
Rozbudzanie naturalnej ciekawości
Młode umysły są ciekawe świata i żądne wiedzy — należy to wykorzystać i rozwijać tę ciekawość. Dzieci często zasypują dorosłych pytaniami, co dla starszych bywa uciążliwe, a czasem nawet denerwujące. Musimy jednak mieć świadomość tego, że owe pytania wynikają z fascynacji dzieci światem i ich naturalnej, wrodzonej ciekawości. Dlatego właśnie należy wykazać się cierpliwością, zrozumieniem i odpowiadać na pytania stawiane przez maluchów, pokazywać im nowe rzeczy, pozwolić zdobywać nowe doświadczenia.
Eliminacja uprzedzeń do niektórych dziedzin nauki
Każdy z nas miał kiedyś jakiś ulubiony przedmiot w szkole, ale też musiał męczyć się z tą „kosą” z matmy, czy polskiego… Strach, płacz i zgrzytanie zębów. Cóż, nie tak to powinno wyglądać.
Ludzkie umysły różnią się od siebie, a każda osoba ma całkowicie inne predyspozycje. Niestety obecnie polski system szkolnictwa nie sprzyja tej umysłowej różnorodności i nie pozwala na elastyczne podejście do nauki…
Załóżmy, że nasze dziecko jest orłem z języka polskiego — ma lekkie pióro, świetnie zna gramatykę i ortografię, a literackie cegły przyswaja w mgnieniu oka. Jednak nieco kuleje z matematyki. Nauczyciel matematyki jest bardzo wymagający i narzuca zbyt duże tempo, wywiera presję i karci uczniów, zwłaszcza tych, którzy radzą sobie trochę gorzej. Taki uczeń będzie zestresowany, matematyki będzie uczył się jak za karę, a jego pasja, jaką jest język polski, zostanie zepchnięta na dalszy tor, ponieważ „zakuwa” matmę, byle zdać… Niedobrze.
Edukacja STEAM z założenia wyklucza tak zwane „zakuwanie” i stawia na interdyscyplinarne podejście do nauki — wszystko po to, aby dziecko mogło jak najlepiej przygotować się do wejścia w dorosły, przesiąknięty technologią świat, w którym dodatkowo musimy mierzyć się z natłokiem informacji. STEAM koncentruje się nie tylko na naukach ścisłych, ale też na wiedzy biologicznej, informatycznej, programowaniu, wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym.
Zaszczepienie zapału i rozwijanie potencjału
Dzieci już od najmłodszych lat wykazują zainteresowania konkretnymi czynnościami lub elementami. Bartek uwielbia układać imponujące budowle z klocków, a Kasia w mig zapamiętuje nowe, obcojęzyczne słówka i zwroty. Kto wie, może w przyszłości Bartek zostanie cenionym architektem, a Kasia tłumaczką, operującą całym wachlarzem języków… Mamy też Tomka, którego nie interesują ani klocki, ani język. Tak właściwie to wydaje się, że nie interesuje go nic — oczywiście przekonanie to jest błędne. Tomek po prostu nie miał jeszcze styczności z tym, co go interesuje, nie odkrył jeszcze swojego hobby.
Zadaniem rodziców i nas, opiekunów, jest zapoznanie Tomka z nowymi czynnościami, zabawkami, grami, które pozwolą mu odkryć coś, co sprawia mu radość. Oczywiście znalezienie takiej czynności może trochę potrwać, a objawienie może też nastąpić w najmniej spodziewanym momencie — kto by pomyślał, że zębatki, które wypadły ze stłuczonego zegara tak bardzo przypadną Tomkowi do gustu… Proszę państwa mamy tutaj młodego zegarmistrza!
Żłobek we Wrocławiu Brain Faktor — kompleksowy rozwój Waszych pociech
Program edukacyjny naszego żłobka został zaplanowany tak, aby zapewnić maluchom rozwój w każdym aspekcie. Realizowane przez nas zajęcia zadbają o przyszłość intelektualną, społeczną i psychoruchową Waszych dzieci.
Naszym zadaniem jest służenie Waszym dzieciom, ale i Wam, drodzy rodzice.
Nauka nigdy nie była tak przyjemna!
Jeśli macie do nas jakieś pytania, lub dręczą Was wątpliwości, zapraszamy do kontaktu na naszej stronie internetowej lub Facebooku.